Mali przyjaciele Jezusa Eucharystycznego

  • promocja
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 14 dni - towar trudno dostępny
Cena: 18,50 zł 34,90 zł 18.50
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Słowa zachęcają, a przykłady pociągają. Niech opisane w książce życiorysy 19 świątobliwych dzieci z różnych kontynentów pomogą dobrze przygotować się do Pierwszej Komunii Świętej. Niech ożywią wiarę w rzeczywistą obecność Boga w Najświętszym Sakramencie.
Ewa Hanter

Kolejną pozycję jaką chcę polecić to książka Ewy Hanter „Mali przyjaciele Jezusa Eucharystycznego”. Przeznaczona jest przede wszystkim do czytania i słuchania. Każdą z siedemnastu opowieści poprzedza jedynie skromna rycinka. Za to historie – prawdziwe losy kilkunastu wyjątkowych dzieci, przykuwają uwagę od pierwszej do ostatniej karty. Zamówiłam „Małych przyjaciół...” z myślą o mojej córeczce przystępującej właśnie do wczesnej Pierwszej Komunii Świętej. Okazało się, że książka Ewy Hanter, pisana przystępnym językiem, chwyci za serce także dorosłego czytelnika. I może właśnie o to autorce chodziło, by pokazać, jak święte i błogosławione dzieci – codziennością złączoną z Eucharystią zadają nam odwieczne pytanie: „W czyje ręce złożyłeś swoje życie? Czy pamiętasz, że jesteś królewskim dzieckiem, bo Twoim Panem jest Chrystus Król? Czy często z nim rozmawiasz i jaka jest ta rozmowa? Jak daleko odszedłeś od dziecięcej, pełnej zaufania i żaru wiary? Czy jesteś już za stary i za mądry, za światowy i za nowoczesny, za bardzo zmęczony i za daleki by wziąć Jezusa za rękę?”

Komunijny upominek mojej córki Marty „pochłonęłam” w ciągu jednego wieczoru. Zaczęłam czytać pierwszą opowieść o św. Dominiku Savio i ani się spostrzegłam jak przebiegłam wzrokiem ponad trzysta stron. Dwunastoletni Piotruś d'Airrelle ofiarujący życie w intencji nawrócenia taty. Mała Li – chińska męczennica Eucharystii. Siedmioletni Livietto modlący się o zakończenie wojny. Błogosławiona Laura del Carmine Vicuña broniąca czystości przed bezwstydnymi zapędami „przyjaciela” swej matki. Grzeczne aniołki i wieczne urwisy. Rozgadane dzieciaki i cisi, zatopieni w wewnętrznym duchowym świecie malcy. I to, co ich łączy: przekonanie, że nie ma większego skarbu na ziemi niż Eucharystia. Dla codziennego przyjmowania Pana Jezusa w Komunii Świętej są w stanie iść w mrozie lub upale kilka kilometrów, wstać wcześnie, narazić się na bolesne docinki kolegów, a nawet odrzucenie przez najbliższych. Żyją krótko – kilka, czasem kilkanaście lat. Odchodzą radośni. Żadne z kilkunastu bohaterów książki nie umierało ze skargą na ustach. Po codziennemu zwykli i niecodziennie piękni. Dzieci Chrystusa Króla.

Głośno było ostatnio w „sieci” na temat książki „Mała Nina” Sophie Scherrer. Pozycja reklamowana przez wydawców jako idealny prezent „komunijny”, zawiera, jak określiła to trafnie na łamach Gościa Niedzielnego Ewa Kuczkowska, swoisty „instruktaż profanacji Najświętszego Sakramentu”. Tytułowa Nina postanawia zabrać Pana Jezusa do domu i umieścić w zakładce do książki jako osobliwy talizman. W plan wprowadza koleżankę (opis „akcji” pominę by nie promować prześmiewczego bluźnierstwa w wersji „light-child”). Dość napisać, że hostia wleczona pod butem Niny, do którego niefortunnie się przykleiła, kończy „żywot” w strzępach, zeskrobana z podeszwy i wyrzucona na śmietnik. Ot, zabawna historyjka o niewinnych igraszkach dziecięcego wieku. Lekko, miło, mrużąc oko do najmłodszych czytelników i z milczącą konkluzją, że nic takiego się nie stało. Czy rzeczywiście nic?

Książka może uczyć, bawić, wzruszać. Może też (choć nie powinna) szkodzić, wieść na manowce, rozmiękczać zło. Wracajmy często do „Dziejów Polski” i „Małych przyjaciół Jezusa Eucharystycznego”. Niech nie zbierają kurzu na półce. Ta lektura nie zawstydzi, lecz sprawi, że podniesiemy dumnie głowę.

Według legendy królowa Jadwiga, wzruszona losem ubogiego kamieniarza, oderwała wysadzaną klejnotami klamrę od swego trzewika, by wspomóc rzemieślnika i jego chorą żonę. Odciśnięty w wapnie kształt stópki królowej do dziś można oglądać na ścianie świątyni NMP na Piasku. Marzy mi się, by za sprawą opowieści o małych przyjaciołach Jezusa Eucharystycznego nasze dzieci potrafiły właściwie używać Bożych trzewików prowadzących je przez życie. I żeby umiały, jak młodziutka władczyni, oderwać z nich klejnot dobrych uczynków i dać tym, którzy mają mniej, a których zawsze mamy pośród nas. Takiej szlachetności życzę małym i dużym dzieciom Króla z okazji naszego wspólnego święta.

Sylwia Mazurczak

Dane techniczne

Format 14,5x20,5 cm
Ilość stron 325
Rodzaj oprawy miękka
Wydawca Fundacja „Nasza Przyszłość”
ISBN 9788388531767

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl